Inkluzivní vzdělávání

 
Společné nebo také inkluzivní vzdělávání je inovativní přístup v oblasti vzdělávání, který zdůrazňuje právo každého dítěte na kvalitní vzdělávání. Zahrnuje problematiku výchovy a vzdělávání dětí a žáků se speciálními výchovně-vzdělávacími potřebami, tzn. s mentálním, tělesným, zrakovým, sluchovým postižením, s narušenou komunikační schopností, s autismem, vývojovými poruchami učení, poruchami chování, dětí a žáků nemocných a zdravotně oslabených a také žáky intelektově nadaných. Díky podpoře těchto dětí a prostřednictvím jejich plnohodnotné účasti na vzdělávání má inkluzivní přístup předpoklad zvyšovat úspěšnost žáků se specifickými potřebami a předcházet jejich distancování se od vzdělání.
 
...aby každé dítě mělo stejnou šanci na vzdělání.
 
Výhody společného vzdělávání pro zdravé dítě
• Dítě se učí přirozeně vnímat a reagovat na změny a odlišnosti.
• Rozmanitost třídy poskytuje dítěti skutečný obraz o odlišnostech ve společnosti, ve které bude existovat a tím je dítě lépe připraveno na budoucnost.
 
Výhody společného vzdělávání pro dítě s postižením nebo se znevýhodněním
• Příležitost najít si přátele i v běžném kolektivu. Takto jeho sociální prostředí není omezeno jen na děti se znevýhodněním, tak jak je tomu ve speciálních školách.
• Dítě získává pocit, že je součástí společnosti, a to posiluje jeho sebejistotu.